Изпробвахме го: електрическият домашен компостер SAGE
2023. 08. 29.
Много хора живеят в апартаменти, които не разполагат с градина и не могат да решат по никакъв начин проблема с компостирането на зелени кухненски отпадъци, какъвто е и нашият случай. От много, много години е стандартна практика да събираме боклука селективно и да го изхвърляме в селективния колектор на жилищната сграда, но какво да правим с обелките на зеленчуците и плодовете или с остатъците от храна? Изхвърлени в „общия“ контейнер за боклук, рано или късно те започват да миришат, изцеждат се и е невъзможно да се използват повторно, както другите отпадъци. Харесах електрическия компостер SAGE, защото той всъщност не прави компост, а суровина с високо съдържание на хранителни вещества, която мога да използвам великолепно в балконски сандъчета или стайни растения, когато се смеси с почва.How this home composter works?
Устройството не е особено голямо (36x28x32 см), но може да побере двулитров резервоар. Поставям кухненските отпадъци, които искам да обработя, в контейнера (за това какво е разрешено и какво не, по-късно) и стартирам процеса с натискането на един бутон.
По време на цикъла от 4-6 часа машината първо изсушава, а след това раздробява материалите в резервоара при много висока температура. След това тя се охлажда и напълно сухият шрот без мирис и с обем, по-малък с до 80%, е готов. Много хора наричат този материал за компост „екочипс“, аз бих могъл да го сравня със сухи дървени стърготини.
На втората снимка е показан раздробеният, изсушен вариант на суровите отпадъци, показани на първата снимка! Намаляването на обема и сухото състояние са много впечатляващи.
Какво може да се направи с отпадъците, обработени от компостера?
Раздробените и изсушени отпадъци се смесват с почва и могат да се използват след 2-4 месеца покой. Например аз събирам крайния продукт в голям буркан и когато той се напълни, го свалям в мазето, където го смесвам с почва в заключваща се кутия.
На втората снимка е показан раздробеният, изсушен вариант на суровите отпадъци, показани на първата снимка! Намаляването на обема и сухото състояние са много впечатляващи.
Какво може да се направи с отпадъците, обработени от компостера?
Раздробените и изсушени отпадъци се смесват с почва и могат да се използват след 2-4 месеца покой. Например аз събирам крайния продукт в голям буркан и когато той се напълни, го свалям в мазето, където го смесвам с почва в заключваща се кутия.
В никакъв случай в контейнера не трябва да влизат твърди кости, сладкиши или дъвки, олио за готвене или мазнини. Трябва да се избягват твърди семена, ядки и по-твърди листа от плодове и зеленчуци (напр. листа от ананас).
Шумно? Висока ли е консумацията на енергия?
Страхувах се и от двете, но в крайна сметка нито едно от тях не се сбъдна. Ако в него има много твърди материали или в резервоара на компостера са поставени твърде много отпадъци, понякога можете да чуете как валът затъва и след това тръгва отново. Но дори и това не е такъв звук, че да се събудим в съседната стая. Консумацията му за един цикъл е само 0,8 kWh, което е пренебрежимо малко дори при сегашните цени на енергията.
Съвети и трикове, които открихме по време на употреба
1. Резервоарът от 2 литра понякога може да се окаже недостатъчен. Това, което направихме, беше да купим голям буркан и да събираме отпадъците за обработка в него, докато машината работи. Това беше особено необходимо по време на по-голямо готвене, когато се събираше количество, съответстващо на 2-3 контейнера. (Снимката по-горе показва, че сухите „чипсове“ също се събират по същия начин.)
2. Не видях да е описано никъде, но компостерът имаше много проблеми с царевичните листа. Влакнестият лист е труден за разкъсване дори след изсушаване, на практика се навива на вал. Решението е да се разрежат листата на половина или на три, преди да се поставят в машината.
3. Контейнерът може да се мие в съдомиялна машина - честно казано, все още не съм пробвал това. Въпреки това, тъй като резервоарът винаги е сух в края на цикъла, той може лесно да се избърше. Имаше един път, когато нещо малко загоря, но и то се отстрани лесно въз основа на инструкциите в ръководството за потребителя - сложих лимонова кора в контейнера и пуснах машината с нея.
Възможно ли е да се прави компост у дома в апартамент?
Толкова много, че сега дори не мога да си представя, че не е част от кухнята. Не заема много място и я използваме почти всеки ден. Изхвърляме много по-малко органични отпадъци, а растенията ни са много благодарни за богатата на хранителни вещества почва!
В обобщение: горещо препоръчваме електрическата машина за компостиране SAGE на всички. Поръчайте устройството още днес и в рамките на няколко дни ще се убедите каква огромна помощ осигурява то в кухнята!
И ако имате някакви въпроси относно домашното компостиране или устройството, не се колебайте да пишете, нашето обслужване на клиенти ще отговори на всички запитвания!
Gábor