gammo

kitchen & more

Обслужване на клиенти: +35-987-858-2914
Работно време: 09:00-17:00 (Понеделник-Петък)

Изкуството на подправянето или хармонията на вкусовете

2023. 10. 25.

Изкуството на подправянето или хармонията на вкусовете

Какво прави една билка толкова универсална?

Изкуството за производство на подправки всъщност е толкова старо, колкото и човешката история, а употребата на подправки се е развивала от култура на култура в продължение на хиляди години. Можем да се запитаме дали нашите предци са открили радостта от подправките случайно, или са ги преследвали по-съзнателно. Отговорът може би се крие във факта, че подобно на животните, хората са се ръководили от сетивата си. И от време на време към фините аромати и миризми се е прикрепяло специално привличане чрез обонянието.

Тяхната употреба не се ограничава само до готвене и ароматизиране. Хората са открили, че някои подправки правят храната по-смилаема, открили са консервиращите им свойства и са открили, че някои от тях могат да се използват дори за лечение. От това следва, че историята на подправките е свързана не само с вкуса, но и със здравето и еволюцията на човечеството. Богатият опит и ценните знания, които хората бавно са натрупали, са съкровище и днес.

 

От каменната ера до наши дни

Бихте ли предположили, че първите сведения за употребата на билки датират от около 3000 г. пр.н.е.? Това означава, че европейците са били запознати с употребата на специални растения още през каменната ера. Например открити са останки от прародителя на магданоза, но се появяват и мак и кимион.

Първите рецепти за подправки са открити върху древни шумерски глинени плочки и документи на базата на папируси. Първите медицински рецепти например датират от това време и дори от ранна Месопотамия, където лечебните свойства на подправките вече са били известни.

Други народи също са обръщали голямо внимание на сушените билкови специалитети. В Китай например около 2700 г. пр.н.е. са изброени 365 различни растения, които имат здравословни свойства, а в Египет около 1500 г. пр.н.е. са записани 700 различни подправки. Сред тях са анасон, копър, кориандър, кардамон, мента, шафран, сусам, мащерка и синапено семе.

Година след година стремежът към аромати и специалитети нараства до такава степен, че в древността води до създаването на търговски пътища, а понякога дори до войни. Днес обаче е най-естественото нещо на света да имаме всички тези подправки в шкафовете си.

 

Подправки от цял свят

Когато кажем риган или босилек, много хора вероятно се сещат първо за италианската гастрономия. Това не е случайно, тъй като има няколко подправки или комбинации от подправки, които могат да се свържат с определена нация. Да вземем за пример червения пипер, некоронованата кралица на унгарската кухня.

В Индия, например, се използват определени смеси, които придават на ястията много наситен вкус. Пример за това е гарам масала, чиито най-разпространени съставки са канела, дафинов лист, римски кимион, кориандър, кардамон, черен пипер, карамфил и индийско орехче. 

Думата къри също може да звучи познато, но тя може да означава много различни неща. Тя може да бъде сочно ястие, включително тайландско, индийско или японско. В тази страна обаче обикновено мислим за прахообразен микс от подправки, който също е много лесен за приготвяне в домашни условия. Съставките включват корен от куркума, римски кимион, копър, кориандър, синапено семе и лют червен пипер. След като се сдобиете с тях, трябва само да загреете съставките в сух тиган, докато станат ароматни. След това в хаванче ги натрошете добре и те са готови да се поставят в малко бурканче за подправки.

 

Нека се запознаем с някои основни подправки!

  • Сол - Тази подправка не е просто обикновен аксесоар за маса! Всъщност тя играе важна роля в овкусяването и съхраняването на храната още от древни времена. Тя се добива от морето и солните мини и е била ценена през вековете. Днес тя се среща в почти всяка кухня и се използва за подобряване на вкуса на храната. Следващия път, когато солите, не забравяйте, че държите в ръцете си истинско кулинарно наследство! Ето защо тя заслужава място в красива мелничка в кухнята ви!
  • Босилек - Босилекът е основна част от средиземноморската кухня. Неговият освежаващ, леко сладък вкус е идеалното допълнение към ястия с домати, пици и паста. Салатата "Капрезе" (домати, моцарела, босилек) с пресни листа босилек е пример за простота и хармония на вкусовете. (Дори не е нужно да ходите далеч за пресен босилек, можете да си го отгледате у дома с интелигентна градина.
  • Черен пипер - това е костилковият плод на храст с тропически произход, който дава плодове на гроздове. Може би една от най-популярните и търсени подправки. Когато плодовете на храста не са напълно узрели, семената се отделят и се оставят да се сушат на слънце за дълъг период от време. По този начин дребните зърна черен пипер стават тъмни или черни. Дозировката се прилага много лесно с помощта на мелничка.
  • Мащерка - Мащерката има силен, земен аромат и е отлична за месо, яхнии и супи. Комбинацията от агнешко и мащерка е особено популярна във френската кухня. Освен това картофите с вкус на мащерка са истински деликатес. (Можете да отглеждате мащерка и в умната си градина!) 
  • Чесън - Чесънът е една от най-универсалните подправки и може да бъде открит в много кухни. Той има силен и характерен вкус, който се съчетава с месо, тестени изделия и зеленчуци. Пиле с чесън или скариди с чесън са само няколко примера за неговата универсалност. Обикновено е пресован, но се използва и като смлян или гранулиран.

 

Основни правила за подправяне

За да овладеете подправките и да извлечете максимума от тях, се нуждаете от много опит и експериментиране. Но ако спазвате няколко основни правила, гарантирано ще имате успешен опит при използването им!

  • Умереност: започнете с малко количество и увеличавайте вкуса, докато постигнете желания резултат. Ако подправянето е прекомерно, вкусът на храната може да бъде силен или доминиращ. За да избегнете това, може да намерите мелничка за подправки 4 в 1 за полезна и добър приятел в умерени количества!
  • Свежест. Избирайте ги винаги, когато е възможно, или подменяйте редовно сушените си подправки, за да запазите вкуса им.
  • Комбинация: експериментирайте с различни комбинации от подправки, за да откриете нови и вълнуващи вкусови изживявания. Например розмаринът и чесънът се допълват чудесно един друг.

 Накратко, изкуството на подправянето се състои в деликатния баланс на вкусовете и ароматите. Изборът и комбинирането на правилните подправки не само подобряват вкуса на ястието, но и го превръщат в гастрономическо преживяване. Бъдете смели, експериментирайте и открийте прекрасния свят на подправките!

И вземете най-добрите инструменти за готвене от нас в gammo.bg, за да не зависи успехът ви от това!


Свързани продукти