gammo

kitchen & more

Обслужване на клиенти: +35-987-858-2914
Работно време: 09:00-17:00 (Понеделник-Петък)

Конфит

2024. 03. 28.

Конфит

Конфит: какво означава?

​​Откъде другаде да дойде конфи, ако не от френската кухня? Като кухненски термин конфи е практичен процес, който си е проправил път в кухнята като техника за съхранение.

Конфитюрът се основава на изолационните свойства на мазнината. Той се основава на продължително, много бавно и при ниска температура готвене на месо в мазнина. По този начин мазнината покрива напълно месото, като го изолира от кислорода. Това не позволява на бактериите, които причиняват развалянето на месото, да се размножават. Важно е след дългото готвене месото да се остави да почине на сухо и хладно място - за предпочитане в мазе или хладилник, или в студен килер.

​​Произходът на конфи

​Макар че току-що описахме конфи като френски процес, картината е малко по-различна и има различни мнения за произхода му. Думата очевидно е френска, но технологията може да не е възникнала във Франция.

Според някои източници конфи се приписва на британския физик Бенджамин Томпсън. В края на XVIII в. той отбелязва, че мазно парче месо, охладено в подходяща среда, не само остава непокътнато, но и става вкусно и крехко. Два века по-късно британският физик от унгарски произход Миклош Кюрти приготвя агнешко месо при 80 °C в продължение на почти 9 часа, за да докаже правотата на Томпсън.

Да не забравяме и теорията, че домакините са познавали метода още преди векове, тъй като им се е налагало да консервират без хладилник. Разбира се, под въпрос е кога нашите предци са осъзнали основното предимство на мазното консервиране (както обикновено се описва конфи), а именно, че дори сухото, застояло месо придобива небесен вкус и нежност благодарение на тази техника.

 

​​Как да се конфитира или как да се конфитира?

​​Няма какво да правим, нека видим как се прави конфитюр! Какво ще ви е необходимо:

  • Голямо количество мазнина

Използвайте свинска мас за говеждо, дивечово и свинско месо.

За птиците най-добре е да използвате гъша мас.

  • За домашни птици най-добрата мазнина е птичето месо

Говеждото и свинското месо трябва да се подправят с чесън, сол и черен пипер.

За дивечово месо най-добрите подправки са розмарин и мащерка.

За птичето месо може да помислите за по-приключенски подправки.

  • Правилният инструмент за конфи

Използвайте фурни за конфи, предназначени за тази цел!

Процесът на приготвяне на конфи е следният:

  1. По време на приготвянето се препоръчва месото да престои в мазнина до цял ден (24 часа ).
  2. Подправките могат да се добавят на този етап!
  3. След достатъчно време за подготовка можете да започнете бавното готвене.
  4. Видът и размерът на месото също определят колко време трябва да отнеме готвенето. Ориентировъчно, свинското месо трябва да се вари около 4 часа, а за по-малкитедомашни птици са достатъчни около 3 часа. Идеалната температура за пълнене не трябва да надвишава 80-100 °C.
  5. Оставете готовото месо да се охлади в мазнината на конфитюра!
  6. Накрая поставете месото в херметически затворен съд в хладилника или избата.

 

​​Какво може да се конфискува?

Конфитюрът е измислен основно за по-големи червени меса. Дивечовото, свинското и говеждото месо са идеален избор. Говеждите бузи, свинското филе и месото на императора, например, са популярни, когато става въпрос за конфи. Патешките гърди и гъшите гърди също придават вкусни аромати, а си струва да се експериментира с фоа гра и патешки дроб.

Като златно правило е добре да запомните, че ако ще приготвяте нещо на барбекю, НЕ го конфитирайте! Но месото, което се готви добре в бульон, е отличен избор за конфи!

Конфит се радва на ренесанс. Най-добрите ресторанти предлагат ястия с конфи. Любителите готвачи, които обичат да експериментират, конфитират, когато са замислили нещо голямо. Ако искате да взривите гостите и семейството си с месо от конфи, използвайте професионални инструменти! Гарантирано ще оближете всичките 10 пръста на всеки, който опита вашия конфи деликатес!


Свързани продукти